Naše cesta od výroby plotů k robotizaci

Dnes už přes 30 % výroby tvoří automatizované výrobní a transportní linky ze systému Filip. Ale začínali jsme v 10 lidech s práškovou lakovnou a kovovýrobou. Psal se rok 1998 a v Dašicích se namanuly skvělé výrobní prostory. Jsme tu dodnes. Už v 60 lidech a pracujeme pro malé dílničky i nadnárodní společnosti.

Výrobní nábytek pro Tchibo i Vodafone

Už v roce 2000 jsme pořídili první CNC děrovací stroj. Velká a drahá vymoženost to byla, ale posunula nás směrem k velkým a známým firmám jako Tchibo a Vodafone nebo německý K & L Ruppert. Začali jsme jim dodávat výrobní nábytek. Stále jim dobře slouží.

7 kilometrů oplocení pro Škoda Auto. To byla naše první velká zakázka.

První výrobní linky a stopky v ruce

Náročné požadavky Foxconnu vedly k tomu, že dnes běžnou výrobní linku složí za víkend dva lidi se dvěma imbusy.

Díky CNCčku nás oslovil pardubický Panasonic, jestli zvládneme dodat montážní linku. Zvládli jsme jich nakonec 12 a zjistili jsme při tom zajímavou věc: ze 120 vteřin svařování jednoho dílu bylo jen 10 vteřin vlastní svařování a zbylých 110 vteřin byla manipulace. Tím jsme objevili kouzlo stopek a tzv. vedlejších výrobních časů.

A tyto velké vedlejší časy jsme začali řešit, jak u nás, tak i u jiných výrobních podniků. Postupně nás to naučilo zjednodušovat a zefektivňovat práci. A jak jsme pořád potřebovali upravovat organizaci výroby v dílně, neustále přestavovat stoly a ručně přesouvat těžké díly. Začala tak vznikat myšlenka univerzálního konstrukčního systému pro dílny a výrobní podniky. Zárodek Filipa.

Od roku 2004 spolupracujeme s Foxconnem a postupně zavedli 40 výrobních linek. Ze začátku šlo spíše o pracovní stoly pro montážní pracovníky, různé dopravníky a jednoduché manipulátory. Variabilita potřeb a tlak na rychlou výrobu nám umožnili perfektně vyladit konstrukční prvky Filipa.

Automatizace robotika

Zapojujeme roboty, rozvíjíme automatizaci

Velké podniky jako Foxconn nebo Motorola potřebují co nejvíce nahrazovat lidskou sílu. Je prostě drahá. Začínáme proto rozšířovat vyráběné linky i o roboty. Třeba ve Foxconnu ušetřili v jednom provozu 3 lidi na jedné směně. Investice se vrátila za 9 měsíců.

Považujeme za zbytečné vyvíjet něco, co už mají jiní odladěné. Takže spolupracujeme s firmami jako FANUC, Omron, Nord a zapojujeme jejich technologie.

Spolupráce s vědeckými pracovišti

S ČVUT řešíme, jak zlepšit povrch 3D tisků kovů, aby šla nastavit libovolná lesklost povrchu. Z toho nakonec vzniklo i řešení dekorativní náhrady chromovaného povrchu. V kombinaci s vysoce odolnými laky jsme schopni libovolně zabarvit chromovaný povrch, třeba u chromovaných znaků nebo doplňků aut, lustrů, madel k nábytku.

Rozvíjíme systémy rozpoznávání dílů pomocí 2D kamer, abychom automatizovaně dokázali jakýkoliv díl natočit do požadované polohy. Tato technologie umí pracovat pouze s jednou vrstvou nepřekrytých dílů. Vedle toho pracujeme i na vývoji kamerového 3D rozpoznávání, které umí díl najít i v bedně či ve více vrstvách na paletě.

Nahrazujeme práci lidí, nebo jim ji aspoň zjednodušujeme. Jedině tak ubude chyb a zvýší se efektivita.

Zdeněk Švéda

konstruktér systému Filip

Napište nám, něco užitečného vymyslíme

Na emaily odpovídáme obratem, nejpozději následující pracovní den a vaši emailovou adresu nikomu nepředáme.

Máte raději telefon?

(+420) 774 975 217